Menu

Yakın Çevremizde Gıda Alerijilerine Neden Olan Şeyler

Yapılan araştırmalar sonucunda bebeklerin besin alerjisi olmasına neden olan dör faktör bulunmuştur. Bunlar arasında çeşitli tozlar ve bebek mendilleri bulunmaktadır. Son zamanlarda yapılan araştırmalarda çocukların gıda alerjileri her geçen gün artmaktadır. Gıda Alerjisi Araştırma ve Eğitim Örgütü gıda alerjilerini artan bir halk sağlığı sorunu olarak tanımlamaktadır. Northwestern Üniversitesi tarafından yağolan bir çalışma sonucunda çocuklar arasında gıda alerjilerinin 1997 den 2007 yılına kadar olan süreç içerisinde yüzde 19 oranında arttığını açıklamıştır. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafında yapılan bir diğer açıklamada ise 2009 ile 2011 yılları arasında bu artış oranın yüzde 5 olduğu açıklanmıştır.

bebeklerde gıda alerjisi

Gıda Alerjisi Nasıl Oluşur

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz 4 faktörden birincisi genetik faktördür. İnsalarda yaygın olan benzer bir alejir oluşur ve bu genetil yolla aktarılmalıdır.

İkinci faktör ise ev içerisinde buşunan tozlardır. Alternata adı verilen bir toz çeşidi ev içerisinde alerji yapan etkiler arasında yer alır.

Üçüncü faktör ise gıdalardan alınan alerji yapan bir gıda alerjenidir. Besinlerimizin içerisinde bulunan bir protein türü ve bir bileşenin insan vücudunda alerji yaptığı gözlenmiştir.

Dördüncü faktör ise ellerimizi yıkadıktan sonra derimizde kalan sabundur. Yapılan ciddi araştırmalar sonucunda ciltte sabun kalmasından dolayı bir çok alerji türünün ortaya çıktığı gözlenmiştir.

Bebek Mendilleri Alerjiye Sebep Olur Mu?

Açıklama yapıldığı günden beri büyük dikkat çeken bebek medilleri, bazı araştırmacı raporlarına göre alerjiyi tetiklediği sonucunu ortaya atmıştır. Fakat tek başına bebek meddillerinin alerjiyi tetiklemediği, yukarıda paylaşmış olduğumuz 4 faktör ile birlikte bebek meddili kullanımı durumunda alerji olma hızında artış görülmüştür.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir