Menu

Magnezyum Bakımından Zengin Gıdalar

Magnezyum kalbinizin, kaslarınızın ve bağışıklık sisteminizin düzgün çalışmasına yardımcı olur. Eksiklik belirtileri mide bulantısı, kusma, yorgunluk ve iştah kaybıdır ve oldukça sık görülür. Ancak, tip 2 diyabetli insanlar, yüksek tansiyon veya Crohn’s ve çölyak hastalığı gibi sindirim rahatsızlıkları, yanı sıra mide ekşimesi veya osteoporoz için ilaçlar alan kişiler magnezyum eksikliği riski daha yüksektir. İhtiyacınız olan magnezyum miktarı ve nereden elde edileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Ne kadar magnezyum ihtiyacınız var?

Magnezyumunuzun yaklaşık% 60’ı kemiklerinizdedir, gerisi vücut dokularında ve sadece% 1’i kanınızda bulunmaktadır. Yetişkin erkekler 400 mg almalı, kadınlar ise 310 mg almalıdır; Bu, 30 yaşından sonra sırasıyla 320 mg ve 420 mg’a yükselir. Birçoğumuz yeterince magnezyum almazken, bunun da fazla olması da mümkündür  doktorunuz ek almayı önermediyse kafanıza göre alımlarınızı ayarlamamanız gerekir.

Badem

Magnezyum: 1 bardakta 105 mg

Diğer vücut faydaları: Bademler, bağışıklık sistemini güçlü ve sağlıklı tutan bir antioksidan olan E vitamini açısından zengindir. Ayrıca, size tokluk hissi yaratarak sizi zayıflatmaya yardımcı olur ve kalp sağlığınıza yardımcı olur, omega-3 yağ asitleri olan protein ile doludurlar.

Susam taneleri

Magnezyum: 30 gram susamda 101 mg magnezyum bulunur.

Diğer vücut faydaları: Susam tohumları cinsel yaşamınıza biraz renk katabilir bunlar erkeklerde testosteron ve sperm üretimine yardımcı olabilecek çinko ile dolu. Onlar iyi bir demir ve B-6 vitamini kaynağıdır.

Ay çekirdeği

Magnezyum: 1 fincanda 128 mg magnezyum bulunur.

Diğer vücut faydaları: Ayçiçeği tohumları şaşırtıcı derecede iyi bir kemik oluşturma kalsiyum kaynağıdır. Ek olarak, aşırı doymuş yağlarda yüksek orandadırlar, bu da aşırıya kaçmadan yenildiğinde kanınızdaki kötü kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Muz

Magnezyum: Bir orta muzda 33 mg magnezyum bulunur.

Diğer vücut faydaları: Muzlar hala biraz yeşil olduğunda, en iyi dirençli nişasta kaynaklarından biri, karnınızı doyuran ve metabolizmanızı ateşleyen sağlıklı bir karbonhidrattır. Muz ayrıca , doğal olarak kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilecek bir elektrolit olan potasyum da sunar .

Kaju fıstığı

Magnezyum: 1 bardakta 89 mg magnezyum bulunur.

Diğer vücut faydaları: Bir kaju fıstığı, günlük demir ihtiyacınızın yaklaşık% 10’unu sağlar. Fındık iyi bir folat ve K vitamini kaynağıdır.

Kabak çekirdeği

Magnezyum: 30 Gram 74 mg magnezyum bulunur.

Diğer vücut faydaları: Kabak çekirdeği ayrıca, kalp sağlığına etki eder ve protein bakımından zengindir.

Süt (yağsız)

Magnezyum: 1 bardakta 27,8 mg magnezyum bulunur.

Diğer vücut faydaları:  Sağlıklı kemikler oluşturmak ve yaşlandıkça güçlü tutmak için gereken kalsiyum süt içerisinde bulunmaktadır. Süt aynı zamanda iyi bir potasyum, D vitamini , protein ve B-12 vitamini kaynağıdır.

Yulaf ezmesi

Magnezyum: 1 bardakta 57.6 mg magnezyum bulunmaktadır.

Diğer vücut faydaları: Bu sağlıklı besin tahıl folat, lif ve potasyum ile doldurur. Ayrıca, kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir ve yulaflar omega-3 yağ asitleri açısından da zengindir.

Brokoli

Magnezyum: 1 fincanda 51 mg magnezyum bulunur.

Diğer vücut faydaları: Araştırmalar da çok sayıda brokoli yiyen kişilerin, kolon ve mesane kanseri de dahil olmak üzere belirli kanser türlerinde daha düşük risk taşıdıklarını göstermektedir.

Bezelye

Magnezyum: 1 bardak 48 mg magnezyum bulunur.

Diğer vücut yararları: Bir fincan bezelye yaklaşık bir günlük C vitamini sağlar. Bezelye ayrıca protein, potasyum ve A vitamini sağlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir