Menu

Çayın Sağlığa Faydaları Hakkında Bilinmeyenler

Corbis Bilimsel çalışmaların ve sağlık uzmanlarının, geçen birkaç yıl boyunca çay perçinlerini araştırarak çayın sihirli bir iksir olduğunu gösteren belgeleri topluma sundu. Kalp sağlığını iyileştirmek, kanser riskini azaltmak, bunama ve şeker hastalığını önlemek gibi bir çok  fayda üzerinde durdular. Demlenmenin hastalıklarla mücadele eden antioksidanları olduğu ve herkesin anlayabileceği kadarıyla bizim için harika bir içecek olduğu doğrudur.

Çay neden bu kadar sıcak?
Bilim adamları çay hakkında konuştuklarında, siyah, yeşil, beyaz veya oolong çaylar anlamına gelir, hepsi de Camellia sinensis bitkisinin yapraklarından yapılır. Papatya ve nane gibi bitkisel demetler, teknik olarak çay olarak kabul edilmez; Farklı besin özelliklerine sahip diğer bitkilerin infüzyonlarıdır. Ne tür içtiğinizden emin değilseniz, “çay” kelimesinin içeriğini kontrol edin.

Dört çay türünü birbirinden farklı kılan şey, yaprakların hazırlanma şekli ve ne kadar olgun olduklarıdır, bu da hem lezzet hem de besinsel içeriği etkiler. Siyah çay, solmuş (kurutulmuş) ve tamamen oksitlenmiş (yapraklardaki kimyasalların havaya maruz bırakılarak değiştirildiği anlamına gelen) yapraklardan yapılır. Yeşil çayın yaprakları solgunlaşır, okside olmaz. Oolong çayı solgunlaşır ve daha sonra sadece kısmen oksitlenir ve beyaz çay solmaz veya oksitlenmez.

Kanser önleme: 2009 yılında yapılan 51 yeşil çay incelemesi, günde üç ila beş fincan yudumlamanın yumurtalık, kolorektal, akciğer ve prostat kanseri riskini azaltabileceğini, ancak meme veya diğer kanserleri azaltmadığını ortaya koyduğunu, başyazarı Katja Boehm’in olduğunu söylüyor. Almanya’daki Witten / Herdecke Üniversitesinde Bütünleştirici Tıp Merkezi’nde. Siyah çay için, Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH), yumurtalık kanseri riskini azaltmak için “muhtemelen etkili” ve mide ve kolorektal kanser riskini azaltmak için “muhtemelen etkisiz” olarak kabul etmektedir.

Beyin faydaları: NIH’ye göre günde bir ila dört bardak siyah veya yeşil çayın kullanılması Parkinson hastalığı riskini azaltır.

Kalp yardımı: “Çay içmek kardiyovasküler hastalıkların belirli risk faktörlerini önlemede veya geciktirmede ve LDL (kötü) kolesterol ve trigliseritleri düşürmede yardımcı olabilir” diyor McKay. Bir Japon çalışmasında, günde beş veya daha fazla bardak yeşil çay içen yetişkinlerin, kalp krizi ya da felçten ölümde% 26’lık bir düşüş olduğu kanıtlanmıştır.

çayın etkileri

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir