Menu

Balık Yağının Bilinmeyen Faydaları

Balık yağı üzerine yapılan bir çok araştırma, incelendiğinde balık yağının faydalarının en çok kalbe olduğu olduğu yan kalp hastalıkları le mücadelede büyük rol oynadığı tespit edilmiştir. Doktorlar ve sağlık memurları halkı daha fazla balık yemeye çağırdılar çünkü balıklardaki sağlıklı yağlar (özellikle de  omega-3 ) kalp krizi  ve diğer kalp problemlerini azaltma eğilimindedir. Son yapılan araştırmalar sonucunda insanların balık yağı tüketiminin oldukça az olduğunu ve bu tüketimin artması gerektiği sonucu ortaya çıkmıştır.

Yapılan bazı araştırmalar sonucunda balık yağının zaman zaman kalp rahatsızlıklarına yol açtığı teorisi ortaya atılmıştır. Bu duruma örnek vermek gerekirse, bazı  çalışmalarda  etken maddeler eikosapentaenoik (EPA) ve dokosahekzaenoik asitler (DHA) içeren balık yağı takviyelerinin kalp krizi geçirme riskini azaltmayacağı ve  ölümcül olanlara yol açabileceği ileri sürülmektedir.

Mayo Clinic Proceedings’de  yayınlanan  bir  çalışmada , gıda ve takviyelerden EPA ve DHA ile ilgili 34 çalışmayı ve ayrıca kalp hastalığı riskini gözden geçiren araştırmacılar, kalp problemlerini azaltmada omega-3 yağlarının yararlarına dair kanıtlar bulmuşlardır. Ancak, bir uyarı var: Çalışma, EPA ve DHA Omega-3s (GOED) için küresel örgüt tarafından, bir balık üreticisi ve balık yağı ürünleri pazarlamacıları tarafından finanse edildi. Çalışma yazarlarına göre, GOED çalışma sonuçlarının tasarlanmasında veya yorumlanmasında rol oynamadı.

Klinik çalışmalarda yer alan kişiler arasında, kalp hastalığı geliştirme riski yüksek olanların balık yağından daha fazla fayda sağladığı görülmüştür. Yüksek trigliserit düzeyi olan kişilerde, yüksek LDL kolesterolü olan kişilerde koroner kalp hastalığı riski% 16 ve% 14 azaldı. Sonuçlar, EPA ve DHA’nın kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmekle birlikte, uzmanlar, omega-3 yağ asitleri alan kişilerde düzenli egzersiz yapma, sigara içmekten kaçınma gibi davranışlarda bulunması durumunda, popülasyon çalışmalarının yarar sağlama konusunda önyargılı olabileceğine işaret ediyorlar ve yüksek sodyumlu gıdalardan uzak dururken sağlıklı diyetler yapmlarını tavsiye ediyorlar.

Omega-3 takviyelerinin kalp hastalığı riski üzerindeki etkisini araştıran devam eden klinik deneyleri, egzersiz ve diyet gibi şeylerin potansiyel etkilerini hesaba katarak balık yağı haplarının gerçekten paraya değip değmediğine dair daha kesin bir cevap verilebilir. Kalp uzmanları haftada en az iki porsiyon somon, ton balığı ya da diğer yağlı balık yedikten sonra doğal kaynaklara sadık kalmanın en iyisi olduğunu söylüyorlar.

balık yağı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir